Staff List

Staff Contact list

Senior Leadership Team

Headteacher:Mr A Darley BA
Deputy Head:Mr C Morris BSc
Assistant Headteachers:Mr S Holmes BA
Mrs D Rayner BSc
Mrs M Simmonds BSc
Mrs V Gregory BA
Mr T McNaughton BA
Mrs C Watson BSc

 

Teaching Staff

English
Mr T McNaughton BATMNHead of English
Mrs L Smyth BALSHAsst Head of English
Mr S Holmes BASHSAssistant Headteacher
Mr A Knight BAAKTEnglish
Mrs C Watson BScCWNSENCo
Ms J Barrett BAJBTLead Practitioner
Mr D Clay BADCYEnglish
Mr J BasfordJBDEnglish
Mr A Tullett BAATTEnglish
Mathematics
Mr C Morris BScCMSHead of Mathematics/Deputy Head
Mrs L Collins BScLCSAsst Head of Mathematics
Mr G Potter-White BScGPELead Practitioner
Mrs M Simmonds BScMSSAssistant Headteacher
Mr S Wilde BEngSWEMathematics
Mr M Benzon BAMBZMathematics
Mr B Smith BEngBSHMathematics
Mrs G Bazany-Barber BAGBRMathematics
Mr J Railston-Brown BScJRNMathematics
Mrs A Vater BAAVRMathematics
Science
Mr J Foyle BScJFEHead of Science/Chemistry
Mr D Hobbs MADHSHead of Geology
Mr M Nicolaides BScMNSHead of Physics
Miss C Stewart MScCSTHead of Applied Science
Mr A Davids BScADVLead Practitioner
Mrs L Andow MALAWScience
Mrs H Stentiford BScHSDScience
Mr L Fairweather BScLFRScience
Mr J Guy BScJGYScience
Mrs L Robinson BScLRNSwift House Leader/Head of Biology
Mrs M Gravelle MScMGEScience
Mrs J Buckley BScJBYScience
Design Technology
Mrs A Denny BEdADYHead of Design Technology
Mrs V Schubert BAVSCAsst Head of Design Technology
Mr T Mockridge BScTMEKestrel House Leader
Mr C Eden BScCENDesign Technology
Mrs D Rayner BScDRRAssistant Headteacher
Mrs S Shepherd BASSDHead of Product Design
PE
Mr W Tarbard BAWTDHead of PE
Mrs N Davies BANDSAsst Head of PE
Miss S Hamblin BASHNSchool Sports Co-ordinator
Mrs A Humphreys BScAHSHead of PSHE
Mr N Hunt BEdNHTKingfisher House Leader
Mr R Hampton BScRHNPE
Art, Music & Drama
Mrs C Shannessy BACSYHead of Drama
Mrs R Richardson BARRNHead of Art
Mr T Davis MMusTDSHead of Music
Mrs M Chengadu BAMCUArt
Mr E Lynn BAELNArt
Humanities
Mr M Rainsley BAMRYHead of Humanities/History
Miss K Yarnold BScKYDHead of Geography
Miss E Wetherall BThEWLHead of RCS
Mr J Deremaux BAJDXHistory/Skylark House Leader
Miss E Shenton MAESNGeography
Mr M Campey BScMCYGeography
Mrs S Kanolik MScSKKSociology
Miss N Hill BANHLPRE
Miss C Allen MACANHistory
Mr A Darley BAADAHistory/Headteacher
Modern Languages
Mrs K O’Kelly BAKOYHead of Spanish
Mr D Shilliday BADSYHead of French
Mrs B Martin MABMNFrench
Miss L West BALWTSpanish
Business & Economics
Miss K Mason BAKMNHead of Business Studies
Computing & ICT
Mrs J Lay BScJLYHead of Computing
Psychology & HSC
Mrs B Armstrong BABARPsychology
Health & Social Care
Mrs L Tarbard BALTD Health & Social Care/PRE
Media Studies
Mrs V Gregory BAVGYAssistant Headteacher
Mr T McNaughton BATMNAssistant Headteacher/Head of English
Special Educational Needs
Mrs C Watson BScCWNSENCo

 

Administrative & Support Staff

Headteacher’s PA & Administrative Manager:Mrs S Penney
Support Services Manager: Mrs T Alford
ICT Systems Manager: Ms N Marsh BSc
Examinations Manager: Mrs C Lyons BSc
Data Officer:Mrs J Dalton MA
Finance Assistant: Mrs J Alford
Careers IAG Coordinator: Mrs M Beale
Student Services: Mr M Woodward
Administrative Officer / Reception: Mrs R Taylor
Mrs A Vandervoet
Sixth Form Office: Mrs C Burns
Sixth Form Learning Mentor: Mrs M Scott BA
Reprographics:Miss G Parry
LRC Manager:Mrs E Baker MSc
Technicians:Mrs J Lummes
Mr M Phillips
Mr M Bolton
Mrs N Bartley
Mr H Illing BSc
Mr T Baker BSc
Senior ICT Network Technician:Mr R Forgan BSc
ICT Network Technician:Mr J Rice BSc
Senior Science Technician:Mrs S Percy
Site Manager:Mr D Milne
Caretaker:Mr S Milne
Study Supervisors:Mrs K Rootes
Mr A Slowther
Safeguarding & Attendance Lead:Mr M Lawson
Wellbeing Lead:Mr D Hopwood
Inclusion Lead:Mrs R Stevens BA
Learning Mentors:Mr G Woollard
Miss I Behan
Mr J Powell
Miss C Prescott
Senior TA:Miss R Alls
Teaching Assistants:Mrs W Greenslade
Mrs W Richards HLTA
Mrs K Masters
Mrs C Buck